Články

Ako ušetriť na rakúskej hypotéke? Refinancujte ju v slovenskej banke

Bývate v Rakúsku a máte na váš dom či byt rakúsku hypotéku, s ktorou nie ste príliš spokojní? Máte vyšší úrok, ktorý vám banka už nechce znížiť, a k hypotéke si ešte musíte platiť ďalšie povinné mesačné platby? Existuje možnosť ako sa z toho dostať.

Pred rokmi ste si plnili sen o vlastnom bývaní v Rakúsku. Kúpili ste si pozemok a financovanie výstavby ste si zabezpečili prostredníctvom hypotekárneho úveru v rakúskej banke, lebo iná možnosť vlastne ani nebola. Odvtedy ste ale dom skolaudovali, a jediné, čo vás teraz trápi je, ako znížiť mesačné náklady spojené s rakúskou hypotékou. Možno by sa oplatilo pouvažovať nad refinancom. Ale ako, keď aj za refinanc zaplatíte v rakúskej banke nemalé poplatky? Refinancovať môžete aj cez slovenskú banku.

Príklad:

Úver v rakúskej banke vo výške 150 000,– , splatnosť 25 rokov, úrok 2,01 % p.a., sadzba variabilná, mesačná splátka (istina + úroky) 636,–,

k tomu povinné životné a úrazové poistenia 50 eur mesačne

sporenie ďalších 45 eur mesačne

poistenie nehnuteľnosti 40 eur mesačne.

Celkové mesačné náklady spojené s hypotékou sú 771 eur.

Ako by to vyzeralo po refinancovaní v slovenskej banke?

Výška úveru 150 000,–, splatnosť 25 rokov, úrok 1,15 %, fix 3, splátka 575 eur mesačne

dobrovoľné životné poistenie 40 eur mesačne

dobrovoľné poistenie nehnuteľnosti cca 120 eur ročne

poplatok za ohodnotenie domu bankou100 eur jednorazovo

ALE: je potrebné rátať s poplatokom za zriadenie záložného práva cca 1,2 % z celkovej ceny úveru (v našom príklade cca 3000 eur,–). Tento poplatok započítame do refinančnej hypotéky, neplatíte ho z vlastných zdrojov. Celkový objem úveru v slovenskej refinančnej banke je teda 153 000,–, splatnosť 25 rokov, úrok 1,15 % p. a., fix 3, splátka je 587,– mesačne.

Mesačná úspora refinancovaním do slovenskej banky (aj napriek poplatku pre notára za zriadenie záložného práva) je 187 eura (bez životného poistenia a poistenia domu uzatvoreného na Slovensku). S poistením života a nehnuteľnosti na Slovensku je úspora stale pekných 143,– mesačne.

Ako si viete ešte viac znížiť mesačné splátky hypotéky? Predĺžením doby splatnosti na 30 rokov. Vaše splátky by boli v takomto prípade 502 eur. Predĺžením splatnosti úveru si však zvyšujete celkovú preplatenosť úveru. Tú si ale viete znížiť mimoriadnymi splátkami úveru – aj v rámci fixáce máte totiž na Slovensku zo zákona možnosť splatiť do 20 % zostatku istiny každých 12 mesiacov bezplatne! V deň fixácie môžete splatiť bez poplatku úver aj celý.

Ako sa dá ešte viac ušetriť? Napríklad vhodným pravidelný investovaním. Ak by ste istú časť z mesačne ušetrených nákladov pravidelne odložili, môžete si pokojne nasporiť aj na dôchodok, alebo na úplné vyplatenie hypotéky. V prípade pravidelnej mesačnej investície 100 eur, pri dĺžke sporenia 30 rokov a hrubom výnose 7 % p. a. by mohla byť suma na konci 117 000 (suma vkladov + výnosy). A to už naozaj stojí za úvahu .

Pred tým, ako sa rozhodnete refinancovať, si však treba zistiť, aké su podmienky vašej banky pri predčasnom splatení. Aj keď v Rakúsku nie je problém úver splatiť predčasne prakticky kedykoľvek, nie je vylúčené, že banka si za to bude účtovať poplatok.

Uvedené príklady slúžia len ako ilustratívne a nemusí vyhovovať každému klientovi. K možnostiam refinancovania treba pristupovať individuálne. Ak sa zaujímate o zníženie mesačných nákladov spojených s hypotékou, neváhajte sa na nás obrátiť a požiadať o bezplatnú konzultáciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.